Zespół policystycznych jajników: przewodnik po zarządzaniu klinicznym

Siedemdziesiąt lat temu dwaj północnoamerykańscy ginekolodzy, Stein i Leventhal, opublikowali pierwszy wyraźny kliniczny opis tego, co obecnie nazywa się zespołem policystycznych jajników u niepłodnych kobiet, które zwykle były otyłe i włochate, miały nieregularne cykle miesiączkowe i miały duże jajniki z wieloma obwodowymi cysty. Usunięcie części jajnika przez wycięcie klina doprowadziło do przywrócenia płodności u większości kobiet z tym zaburzeniem. Prezentacja zespołu z niepłodnością została teraz wzmocniona odkryciem insulinooporności, hiperlipidemii i cech zespołu metabolicznego u wielu pacjentów. Te odkrycia doprowadziły do nowych metod leczenia, w tym podawania leków uwrażliwiających na insulinę. Fotomikrografia próbki tkankowej u kobiety z zespołem policystycznych jajników. Wellcome Photo Library.

Nowe techniki śledcze nie ujawniły podstawowej przyczyny tego zespołu pomimo obecności hiperandrogenizmu i charakterystycznych wyników ultrasonografii jajników u większości pacjentów. Transatlantyckie spory dotyczące cech diagnostycznych zespołu policystycznych jajników znalazły odzwierciedlenie w znaczeniu, jakie klinicyści przypisują badaniom klinicznym, endokrynologicznym i ultrasonograficznym podczas prezentacji. Zalecenia konferencji National Institutes of Health na temat syndromu 15 lat temu wskazywały, że diagnoza powinna zostać postawiona, gdy hiperandrogenizm i brak jajeczkowania zbiegły się z wykluczeniem innych przyczyn, takich jak późny początek wrodzonego przerostu kory nadnerczy, zespół Cushinga i inne przyczyny nieregularnych zaburzeń. cykle menstruacyjne. Międzynarodowe i europejskie badania wymagały rozważenia, czy policystyczna morfologia jest obowiązkowa dla diagnozy. Ostatecznie konferencja konsensusowa w Rotterdamie, Holandia, opublikowała w 2003 r. Definicję zespołu policystycznych jajników, która wymagała obecności dwóch z trzech cech – cech ultrasonograficznych, braku owulacji i hiperandrogenizmu – z wyłączeniem innych przyczyn. Ta definicja nie została powszechnie zaakceptowana, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie debatowano o roli ultrasonografii.
Zespół policystycznych jajników to jak dotąd najlepsza próba zintegrowania sprzecznych poglądów na temat tego zespołu w zrozumienie, które pomoże lekarzowi ogólnemu, endokrynologowi, dermatologowi, ginekologowi i radiologowi w leczeniu pacjentów. Książka opisuje kontrowersje leżące u podstaw definicji zaburzenia, teorie dotyczące rodzinnego pochodzenia, wielokrotnych prezentacji klinicznych oraz następstw rozrodczych i metabolicznych. Opisano tradycyjne i nowsze formy leczenia, w tym powszechne stosowanie metforminy, nowego cudownego leku, który przywraca owulację i płodność wielu kobietom, poprawiając jednocześnie następstwa metaboliczne z kilkoma poważnymi skutkami ubocznymi.
Trudno jest określić genetyczne pochodzenie warunku, jeżeli definicja choroby nie jest powszechnie uzgodniona, ponieważ kardiologiczne pomiary śledcze są tak niewiarygodne, a obraz kliniczny jest tak zmienny, nawet w obrębie rodzin. Jednak zespół policystycznych jajników jest najczęstszym stanem hormonalnym u kobiet pomiędzy menarche i menopauzą, a ma olbrzymie potencjalne konsekwencje ekonomiczne z powodu związanej z tym otyłości i zwiększonego ryzyka cukrzycy Rozsądne zrozumienie tego syndromu jest niezbędne, a ta książka przecina podziały geograficzne i dyscyplinarne, które tak długo trapiły praktykujących. Podkreśla podstawowe cechy fascynującego i krytycznie ważnego problemu klinicznego i metabolicznego młodych kobiet, które okazało się poważnymi długofalowymi konsekwencjami.
Robert J. Norman, MD
University of Adelaide, Woodville, SA 5011, Australia

[przypisy: rezonans magnetyczny kolana warszawa, przychodnia zielona góra, endodoncja warszawa ]
[patrz też: bisfosfoniany, usg doppler cena, allegro wózki inwalidzkie ]