Stypendia medyczne

width=300Pod koniec lat 50. i na początku lat 60. XX wieku, oprócz chorób wewnętrznych, utworzono stypendia w wielu dziedzinach. Stypendyści byli nazywani naukowcami, a wielu z nich było wspieranych przez stypendia National Institutes of Health. Założono, że większość zostanie wprowadzona do medycyny akademickiej. W latach 70. stało się jasne, że większość badaczy wchodzi do prywatnej praktyki jako specjaliści, a nie wybiera medycynę akademicką.

W 1992 r. 2-letnia elektrofizjologia stypendialno-sercowa została poświadczona jako subspecjalność kardiologii. Następnie przeprowadzono certyfikację 3 dodatkowych podkategorii kardiologii: kardiologii interwencyjnej w 1999 roku, zaawansowanej niewydolności serca i kardiologii transplantacyjnej w 2010 roku oraz wrodzonej wady serca u dorosłych w 2015 roku. Kardiologia zrodziła 4 podspecjalizmy. Hepatologia podspecjalizacyjno-transplantacyjna została zaświadczona w 2006 roku.

Liczba zatwierdzonych przez ACGME stypendiów wewnętrznych wzrosła z 3 podspecjalizowanych w 1941 r. Do 15 podspecjalizowanych i 5 podspecjalizowanych w 2018 r. W 2018 r. Zatwierdzono przez ACGME 4697 programów stypendialnych w 123 różnych podspecjalizacjach.

Łączna liczba amerykańskich stypendiów nie jest znana, ponieważ wiele aktualnych stypendiów znajduje się w subspecjalizacjach nieposiadających certyfikatu ACGME. Wiele dużych, dobrze znanych programów nauczania ogłasza dostępność zatwierdzonych i niezatwierdzonych stypendiów. Klinika Mayo zaoferowała ponad 140 różnych stypendiów w 2018.5 Siedemdziesiąt osiem z tych stypendiów nie jest certyfikowanych przez ACGME. Przeglądanie tytułów tych niezatwierdzonych stypendiów sugeruje, że wiele z nich będzie ewoluować jako zatwierdzone podspecjale.

Wraz ze wzrostem liczby podspecjalizowanych stypendiów, coraz więcej sdudentów zdecydowało się na założenie stypendium subspecjalnego po zakończeniu pierwotnej rezydencji. Wielu z nich staje się podspecjalistami, a nie lekarzami pierwszego kontaktu. Liczba lekarzy specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych i pediatrii oraz chirurgii ogólnej będzie nadal spadać, podczas gdy liczba podspecjalistów i podspecjalizatorów będzie nadal rosnąć.

[przypisy: smakosz 3 cda, choroba pageta, olx chihuahua ]